Haberler tamamını gör

PETLAS 20 MİLYON DOLARLIK YATIRIM İLE AKILLI DEPOLAMA SİSTEMİNE GEÇTİ

AKILLI DEPODA 1 MİLYON ADET LASTİK EL DEĞMEDEN DEPOLANACAK

Lastik üretim teknolojisini global çizgiye taşıyan Petlas, son olarak Akıllı Depolama sistemi yatırımını tamamlayarak 15 Aralık’ta devreye aldı. 20 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen sistem, 1 milyondan fazla lastiğin el değmeden depolanmasını sağlıyor.

Üretim kapasitesini artırma ve Endüstri 4.0 teknolojisine geçiş çalışmalarına yönelik yatırımlarını sürdüren Petlas, üretim teknolojilerini yeni gelişmeler doğrultusunda sistematik olarak güncelliyor. Petlas, 20 milyon dolarlık yeni teknoloji yatırımıyla Akıllı Depolama sistemini devreye aldı. Yeni depolama sistemi, üretim prosesinin ardından son kontrol ve otomatik test süreçleri tamamlanan lastikleri el değmeden, robotik sistemler vasıtası ile depo alanına transfer ediyor. Hayata geçirilen son teknoloji otomasyonel taşıma sistemleri ile lastiklerin çok katlı depolama alanında depolanması sağlanırken, lastiklerin sistematik şekilde sevk edilmesi de kolaylaştırılmış oluyor.

Yeni sistemle tüm depolama ve lojistik kayıt altında

Akıllı Depolama sistemi yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Petlas Genel Müdürü Hakan Yalnız, “Yeni depolama sistemimizde üretimden gelen lastikler, gelişmiş dar koridor (VNA Trucks) taşıma sistemleri ile yüksek raflarda adresleme sistemine göre depolanıyor ve ilk giren ilk çıkar (FIFO) prensibi doğrultusunda sevk ediliyor. Sistemde gerçekleştirilen tüm depolama faaliyetleri ve ürün hareketleri özel bir yazılım tarafından yönetilerek kayıt altına alınıyor. 20 milyon dolarlık yatırım faaliyetinin sonucunda hayata geçirilen Akıllı Depolama sistemi, toplamda 1 milyon adedin üzerinde binek, SUV ve hafif ticari araç lastiği kapasitesine sahip” şeklinde konuştu.

Global lastik üretim teknolojilerine yapılan yatırımların süreceğini vurgulayan Hakan Yalnız, “Geleceğe dönük stratejilerimiz doğrultusunda planlanan, devam eden ve tamamlanan yatırımlarımız, firmamızın global lastik pazarında bilinen ve tercih edilen bir marka olması yolunda hızla ilerlemesini sağlıyor. Bunun ülkemizde lastik sektörünün gelişimine katkısını da not etmek gerekiyor. Bu kapsamda bugüne kadar kararlılıkla sürdürülen yatırım faaliyetlerimizi bundan sonraki süreçte de aynı kararlılık ve azimle sürdüreceğiz” dedi.